Please click on the staff member name to correspond via email:
Executive
Principal | Myles Draper |
Associate Principal | Erin Baker |
Associate Principal Year 7 – 9 | Meredith Beaton |
Associate Principal Year 10 – 12 | Sarah Hopley |
Associate Principal – Student Services | Craig Greer |
Manager Corporate Services | Angelo Kovidis |
Administration
Marketing Communications Officer | Claire Watkinson |
College Facilities Hire | Angelo Kovidis |
Specialist and Academy Applications | Teresa Hazell |
General Enrolments | Justine Gribbin |
Personal Assistant to Principal | Filomena Pietropaolo |
Gifted and Talented Education
Gifted and Talented Coordinator | Susan Fahey |
English
Head of Learning Area | Steve Holland |
Teacher | Vicky Alexander |
Teacher | Rhona Burnett |
Teacher | Dani Bassett |
Teacher | Kelli Hobson |
Teacher | Sunni Wilson |
Teacher | Tegan Sullivan |
Teacher | Krystal Wright |
Teacher | Mitch Whelan |
Teacher | Chris Gerrard |
Teacher | Kelli Hobson |
Teacher | Paul Fitzpatick |
Teacher | Paul Andrews |
Health & Physical Education
Head of Learning Area | Joe Fitzgerald |
Teacher | Lisa Moreschi |
Teacher | Ron Maybury |
Teacher | Noah Strom |
Teacher | Rachel Wicks |
Teacher | Brynn Siviour |
Teacher | Abby Norriss |
Teacher | Kate Lathouras |
Teacher | Jeff Adams |
Teacher | Vanessa Goyen |
Teacher | Luke Reynolds |
Teacher | Lilli Clark |
Teacher | Andrew Stephens |
Humanities and Social Sciences (HASS)
Head of Learning Area | Payman Hasani |
Teacher | Vickie Clues |
Teacher | Rebecca Cook |
Teacher | Stewart Smith |
Teacher | Justin Fletcher |
Teacher | Katherine Shea |
Teacher | Kevin Tse |
Teacher | Megan Smith |
Teacher | Nicole Langford |
Teacher | Faith Atkinson |
Teacher | Dominic O’Dea |
Mathematics
Head of Learning Area | Gail Dirk |
Teacher | Matt Cranley |
Teacher | Catherine Mason |
Teacher | Emily English |
Teacher | Catherine Mason |
Teacher | Jackson Bailey |
Teacher | Daniel Beaver |
Teacher | Amber Komaromi |
Teacher | Jonathon Nowers |
Teacher | Bronwyn Stanborough |
Teacher | Travis Power |
Teacher | Adam Kerslake |
Teacher | Silvanna Spinozzi |
Science
Head of Learning Area | Tim Smith |
Head of Learning Area – Specialist Marine | Graeme Offer |
Teacher | Alice Green |
Teacher | Nicholas Glorie |
Teacher | Prue Jewell |
Teacher | Katherine Shea |
Teacher | Jessica Hart |
Teacher | Christopher Allard |
Teacher | Jean-Patrice Enright |
Teacher | Chelsea Stewert-Dawkins |
Teacher | Jo Tregonning |
Teacher | Jamie Cobill |
LOTE – Languages Other Than English
TIC – Teacher In Charge | Michelle McCleary |
Teacher | Francine Orr |
The Arts
Teacher – Art | Michelle Robertson |
Teacher – Art | Dani Bassett |
Teacher – Drama | Daniel Jonkov |
Teacher – Media | Maddie Henderson |
Music
Head of Learning Area | Mike Gowland |
Teacher | Angus Dawson |
Technologies – Design and Enterprise
Teacher | David Bennett |
Teacher | Stephen Leach |
Teacher | Bradley Boucher |
Teacher | Alex Paolino |
Teacher | Mogana Ramasamy |
Teacher | Marina Aziz |
Teacher | Anthony Hegarty |
Teacher | Adam Kerslake |
Teacher | Dylan Tilbury |
Technologies – Home Economics
TIC – Teacher in Charge | Karen Abercromby |
Teacher | Jacqui Snyder |
Teacher | Charlotte Brown |
Teacher | Francine Orr |
Specialist Learning Program (ASD)
Coordinator | Jack Harper |
Teacher | Sophie Holmwood |
Teacher | Chad Freeman |
Student Services
Program Coordinator Year 7 – 9 | Peter Kennington |
Program Coordinator Year 10 – 12 | Emma Dickinson |
Year 7 Coordinator | Nicole Langford |
Year 8 Coordinator and Aboriginal Education and Engagement | Dylan McCoy |
Year 9 Coordinator and Learning Support Coordinator | Rebecca Cook |
Year 10 Coordinator | Paul Andrews |
Year 11 Coordinator | Petra Stolze |
Year 12 Coordinator | Anna Separovich |
PLAN and Engagement Teachers | Billy Boyd and Josh Palmer |
Access Up Teachers | Kara Addison |
College Nurse | Susan Henderson |
Absentee Officers – Year 10 – 12 | Michelle McKee and Suzie O’Loughlin |
Absentee Officers – Year 7 – 19 | Sheridan Gubbels and Mel Edgar |
Student Support Office Yr 7, 8 and 9 | Jason Angel |
Student Support Officer Yr 10, 11 and 12 | Dana Ristic |
Chaplain | Nedine Oosthuizen |
Careers and Vocational Education and Training
Career Practitioner | Rebecca McClelland |
VOC Links Teacher | Steve Banzic and Melissa Balfus |
VET Coordinator/Teacher | Kelly Martelli |
VET Student Support Officer | Kellie Lee |
VET School Officer | Britney Sanders |